Goście specjalni

Goście specjalni

BEATA PÓŹNIAK DANIELS

Urodziła się w Gdańsku, ale dzieciństwo spędziła w Anglii. Szkołę średnią skończyła w Gdańsku. W 1983 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Początki jej kariery związane są przede wszystkim z teatrem – już na trzecim roku studiów zagrała Justynę w „Vatzlavie” Mrożka u boku Jerzego Kiszkisa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jako absolwentka łódzkiej szkoły zaczęła grać w Teatrze Współczesnym w Warszawie, a jej pierwszym występem była rola w sztuce Alana Ayckbourna pt. „Jak się kochają” u boku Wiesława Michnikowskiego, Czesława Wołłejki, Zofii Kucówny i Krzysztofa Kowalewskiego. Na drugim roku studiów zagrała Teodozję w serialu „Życie Kamila Kuranta” z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła, jednak stan wojenny przyczynił się do przerwania kręcenia kolejnych odcinków.
Zanim wyjechała z Polski zagrała w filmie „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy i jednocześnie w spektaklu telewizyjnym „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. W roku 1985 wyjechała do Stanów. Jej amerykańskim debiutem był film nominowany do Oskara „JFK” Olivera Stone’a – wcieliła się w postać Mariny Oswald, żony potencjalnego zabójcy prezydenta Kennedy’ego, Lee Harveya Oswalda, którego zagrał Gary Oldman.
Znana z kontrowersyjnych ról aktorka w latach 90. angażowała się w działalność społeczno-polityczną, m.in. walczyła o uznanie Dnia Kobiet jako oficjalnego święta w Stanach Zjednoczonych, a także założyła organizację pozarządową Women’s Day USA, którą wsparło wiele znanych osób zarówno ze środowiska politycznego, jak i artystycznego. W latach 1996, 1997, 1998, 2005, 2012 była członkiem Jury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w Los Angeles, co roku przyznającej nagrodę Emmy.

źródło: SFP

ZOFIA CZERWIŃSKA

 

 

W latach 1957-58 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, 1958-60 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 1960-61 w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Przez kilkanaście lat była aktorką estradową i filmową, od 1979 występowała w Teatrze Syrena w Warszawie. . Rola, która przyniosła jej dużą popularność – to pani Balcerkowa z serialu „Alternatywy 4″(1983), gdzie pomagała mężowi opiekować się gołębiami, niestety z nie najlepszym skutkiem… Stworzyła postaci bardzo lubiane i cenione przez widzów. Role tzw. „równej kobitki”. W serialu Jerzego Gruzy „Czterdziestolatek”(1974), potem „Czterdziestolatek – 20 lat później”(1993) jako Zosia Nowosielska pracowała na budowie, a potem prowadziła pizzerię „Angelo”… Na dużym ekranie zagrała w takich komediach jak: „Lekarstwo na miłość”(1965) Jana Batorego jako kelnerka w kawiarni CDT, „Rejs”(1970) Marka Piwowskiego w roli uczestniczki rejsu, „Poszukiwany – poszukiwana”(1972) Stanisława Bareji jako ex-gosposia Karpielów, „Miś”(1980) Stanisława Bareji w roli Ireny, kandydatki na żonę Ochódzkiego, „Och, Karol !”(1985) Romana Załuskiego jako matka tytułowgo bohatera czy „Złoto dezerterów”(1998) Janusza Majewskiego w roli garbuski w hoteliku